A magyar kutyafajták bemutatása
A magyar kutyafajták bemutatása
Magyar agár
Magyar agár
Magyar agár
A magyar agár a legkevésbé ismert magyar kutyafajta, amely nem egyszer a kihalás szélén állt. Nem azonos a történelmi magyar agárral.
Magyar agár

240 sz. FCI standard

Régi nemzeti kutyafajtánk, amelynek mai formája Magyarországon alakult ki. Eredete az erdélyi kopóéhoz hasonlóan a távoli időkbe nyúlik vissza. Közismert, hogy az agár a legősibb típusú vadászkutya, amelyet az ókori, ötezer éves sumér ékszereken, négyezer éves egyiptomi falfestményeken, thébai sziklasírokon talált ábrázolások bizonyítanak. A ma élő agárfajták közös őstől származnak. Ez az ős az egyiptomi agár, amely a tengeri kereskedelem révén sok országba eljutott, és ott a helyi fajták kialakulásában jelentős szerepet játszott évezredes felhalmozott genetikai értékénél fogva.
A sztyepék vadállománya rendkívül gyors hajtókutyákat kívánt meg a lovas vadászathoz, ezen igénynek felelt meg az agár. Az magyar agár aranykora a XVIII-XIX. század volt, amikor is a vadbőség kiváló lehetőséget nyújtott számára. Ebben az időben ez volt a magyarok nemzeti kutyája.
A XX. század elején elkezdődött nagymértékben az angol agarak behozatala és egyben keresztezése a magyar agárral, így alig maradt a hagyományosan magyar agárból. Nagy szerencse, hogy a keresztezési láz nem mindenkin tudott úrrá lenni és egyes tenyésztők és bizonyos területek megőrizték agaraikat.
Szőrzetének színei számos agárszínt és színkombinációt tartalmaz. Fáradhatatlan, kitartó, gyors. Edzett és ellenálló. Versenypályán kiváló versenyző. Kissé tartózkodó természetű, értelmes, intelligens, hűséges. Éber, személy-és házőrző ösztöne fejlett, de ez nem vezethet oda, hogy agresszív vagy harapós legyen.

Folyamatban
Weboldalunk sütiket használ a magasabb felhasználó élmény miatt
Bezárom